DDT - česká demoskupina ze severní moravy

Mžitky v očích po ráně kladivem

Mžitky v očích po ráně kladivem - obrázek

Mžitky v očích po ráně kladivem - obrázek

mzitky.zip  3.03kB
Dos, 256B, VGA grafika, nosound. Autor: Black_DS, Fiasko00
BDS: jedná se v podstatě o obyčejnou plazmu v osdtínech šedi, díky zapomenuté instrukci "ADD DX"  však velice zajímavý efekt. Mimochodem na začátku byla plazma v C - 16000B, po prvnim přepsání do Assembleru 3000B, po několika optimalizacích 800B, nakonec to Thorm dokázal stlačit do 256B!


THR:
Toto 256B intro představuje první DDT počin vůbec. Jeho vznik byl motivován účastí se naší první demopárty - Fiasku 2000. Protože jsme na Fiasko nechtěli jet jenom jako diváci, rozhodli jsme se vytvořit nějakou produkci a prezentovat tak do té doby neznámou skupinu DDT. Chyběly ale znalosti, zkušenosti i "umění" dělat dema. Na plnohodnotné demo nebo intro jsme si netroufli, zamýšlené 4KB intro nevyšlo a tak nezbylo než udělat symbolickou 256-ku.
Ujmul se toho Black_DS, který přepsal do assembleru klasický efekt demoscény - plazmu. Zlé jazyky sice občas hovoří o plazmě jako o nejprovařenějším efektu demoscény, nicméně dobrých plazem není nikdy dost a pro kategorii 256b inter to platí obzvláště. A troufám si tvrdit, že Mžitky patří rozhodně k těm dobrým. Jejich specialitou je zvláštní trik, při kterém se vykreslované body plazmy zapisují vždy na každý druhý pixel, každého druhého řádku obrazovky. Vzniká tak zajímavý obraz, podobný zobrazovacímu módu starých 8-bitů. Vedlejším efektem tohoto triku je rychlost intra. Protože algoritmus nemusí počítat všechny body obrazce, je náročnost na HW zdroje minimální a Mžitky tak svižně běží i na velmi pomalých strojích.
Po programátorské stránce jsou jinak Mžitky standardní, dvojitou, sinusovou plazmou, zobrazenou v rozlišení 320x200. Barevně jsou designovány v odstínech (paleta 64 barev) šedé barvy, která je získána z generované palety. Paleta a finální optimalizace algoritmu jsou dílem Thorma. Mžitky jsou tak do jisté míry (bohužel) ojedinělým projektem na kterém spolupracovala celá DDT.
Nejoriginálnější a nejinovativnější částí intra je ovšem bezesporu jeho název. Blackovy "Mžitky v očích po ráně kladivem" vzbudily při uvedení na Fiasku  svým názvem zasloužený a bouřlivý ohlas, který se následně promítnul i do poměrně úspěšného výsledkového hodnocení. Zcela určitě se jedná o nejdelší a nejkomplikovanější název v celé CS demoscénní historii. V této souvislosti je třeba upozorit, že název díla je podle právního názoru DDT nedílnou součástí díla samotného a jako takové se i něj vztahují autorké práva k dílu. Jakákoliv modifikace, nebo zkracování názvu je tedy bez souhlasu autora nepřípustné.
12.01.2008 10:11:55
black_ds
Česká demoscéna
Celosvětová demoscéna
Celosvětová demoscéna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one