DDT - česká demoskupina ze severní moravy
Circular - obrázek

Circular - obrázek

circular.zip  2.81kB
Dos, 256B, VGA grafika, FM Syntéza sound.
Autor : Thorm, námět hudby : Georghesa.
7.místo na Syndeecate 2001.
 Jedno z několika 256B na světě s hudbou !Circular je druhé 256 bitové intro, které pochází z dílny DDT. V tomto případě je autorem Thorm. Circular byl uveden na 1.ročníku demopárty Syndeecate v roce 2001, která se zapsala do historie světové demoscény účastí velmi kvalitních 256B inter. Absolutním vítězem tohoto compa se stalo legendární Bazeho intro Tube, které je dodnes považováno za nejlepší 256-ku všech dob vůbec. Jeho výjímečné, kultovní postavení dokládá mimo jiné to, že se dodnes drží v TOP 10 Scene.org. Circular skončil v této soutěži na 7. místě, což byl vzhledem ke konkurenci v soutěži určitě úspěch.
Námětem intra je tunel, kterým v pravidelných intervalech prolétavají světelné vlny. Tunel je zobrazen v perspektivě, jeho vzdálenější konec se zmenšuje v dálce. Takto se jeví intro pozorovateli, ve skutečnosti ale nemá tunel s 3D objektem nic společného. Tunelový efekt je vytvořen vykreslením mnoha kružnic za sebou s jejich postupně se zmenšujícím se poloměrem. Samotné prosté vykreslení mnoha kružnic by ale k prostorovému optickému klamu nestačilo. Ten je dosažen tím, že kružnice jsou obarveny iteračně se měnícím indexem palety. Takto, při takovém nastavení palety že odstíny v ní na sebe plynule navazují, jsou kružnice obarveny přechodem barvy a pro pozorovatele vzniká dojem stínovaného tunelu. Celý tunelový efekt je pak umocněn tím, že barvy v paletě jsou cyklicky rotovány a tímto přebarvovány i kružnice (stejně jako u Mžitků i zde je použita algoritmicky generovaná Thormova paleta obsahují 64 odstínů šedé barvy). V důsledku tohoto "pohybu" si nestačí nedokonalé lidské oko všimnout podrobností a jednotlivé kružnice splývají v jeden útvar, který připomíná tunel v prostoru.
Přesto ale obsahuje Circular jednu skutečnou technologickou lahůdku. A tou je ozvučení intra. Ve světových 256b archívech je jen pouze několik dalších takových. Zvukový doprovod není tvořen hudbou - i komprese informace má své nepřekonatelné limity - ale jakýmsi rytmickým basovým zvukem. Nejedná se sice o kdovíjak převratný estetický zážitek, ale podle autora intra zvuk vhodně doplňuje tunel se světly. Nutno ještě dodat, že autorem zvukové kompozice je Georghesa a v originálu je tato skladba nazvána Křoviště.
12.01.2008 10:16:15
black_ds
Česká demoscéna
Celosvětová demoscéna
Celosvětová demoscéna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one