DDT - česká demoskupina ze severní moravy
Equisetum - obrázek

Equisetum - obrázek

sa02-i256-equisetu.zip  3.1kB
Dos, 256B, SVGA grafika!, nosound.
  - Thormova geniální přeslička se hýbe jako ve větru v detailním rozlišení! Sqělý výkon Thorma. 2 místo na Syndeecate Apocalypse 2002!
Circular - obrázek

Circular - obrázek

circular.zip  2.81kB
Dos, 256B, VGA grafika, FM Syntéza sound.
Autor : Thorm, námět hudby : Georghesa.
7.místo na Syndeecate 2001.
 Jedno z několika 256B na světě s hudbou !Circular je druhé 256 bitové intro, které pochází z dílny DDT. V tomto případě je autorem Thorm. Circular byl uveden na 1.ročníku demopárty Syndeecate v roce 2001, která se zapsala do historie světové demoscény účastí velmi kvalitních 256B inter. Absolutním vítězem tohoto compa se stalo legendární Bazeho intro Tube, které je dodnes považováno za nejlepší 256-ku všech dob vůbec. Jeho výjímečné, kultovní postavení dokládá mimo jiné to, že se dodnes drží v TOP 10 Scene.org. Circular skončil v této soutěži na 7. místě, což byl vzhledem ke konkurenci v soutěži určitě úspěch.
Námětem intra je tunel, kterým v pravidelných intervalech prolétavají světelné vlny. Tunel je zobrazen v perspektivě, jeho vzdálenější konec se zmenšuje v dálce. Takto se jeví intro pozorovateli, ve skutečnosti ale nemá tunel s 3D objektem nic společného. Tunelový efekt je vytvořen vykreslením mnoha kružnic za sebou s jejich postupně se zmenšujícím se poloměrem. Samotné prosté vykreslení mnoha kružnic by ale k prostorovému optickému klamu nestačilo. Ten je dosažen tím, že kružnice jsou obarveny iteračně se měnícím indexem palety. Takto, při takovém nastavení palety že odstíny v ní na sebe plynule navazují, jsou kružnice obarveny přechodem barvy a pro pozorovatele vzniká dojem stínovaného tunelu. Celý tunelový efekt je pak umocněn tím, že barvy v paletě jsou cyklicky rotovány a tímto přebarvovány i kružnice (stejně jako u Mžitků i zde je použita algoritmicky generovaná Thormova paleta obsahují 64 odstínů šedé barvy). V důsledku tohoto "pohybu" si nestačí nedokonalé lidské oko všimnout podrobností a jednotlivé kružnice splývají v jeden útvar, který připomíná tunel v prostoru.
Přesto ale obsahuje Circular jednu skutečnou technologickou lahůdku. A tou je ozvučení intra. Ve světových 256b archívech je jen pouze několik dalších takových. Zvukový doprovod není tvořen hudbou - i komprese informace má své nepřekonatelné limity - ale jakýmsi rytmickým basovým zvukem. Nejedná se sice o kdovíjak převratný estetický zážitek, ale podle autora intra zvuk vhodně doplňuje tunel se světly. Nutno ještě dodat, že autorem zvukové kompozice je Georghesa a v originálu je tato skladba nazvána Křoviště.
Mžitky v očích po ráně kladivem - obrázek

Mžitky v očích po ráně kladivem - obrázek

mzitky.zip  3.03kB
Dos, 256B, VGA grafika, nosound. Autor: Black_DS, Fiasko00
BDS: jedná se v podstatě o obyčejnou plazmu v osdtínech šedi, díky zapomenuté instrukci "ADD DX"  však velice zajímavý efekt. Mimochodem na začátku byla plazma v C - 16000B, po prvnim přepsání do Assembleru 3000B, po několika optimalizacích 800B, nakonec to Thorm dokázal stlačit do 256B!


THR:
Toto 256B intro představuje první DDT počin vůbec. Jeho vznik byl motivován účastí se naší první demopárty - Fiasku 2000. Protože jsme na Fiasko nechtěli jet jenom jako diváci, rozhodli jsme se vytvořit nějakou produkci a prezentovat tak do té doby neznámou skupinu DDT. Chyběly ale znalosti, zkušenosti i "umění" dělat dema. Na plnohodnotné demo nebo intro jsme si netroufli, zamýšlené 4KB intro nevyšlo a tak nezbylo než udělat symbolickou 256-ku.
Ujmul se toho Black_DS, který přepsal do assembleru klasický efekt demoscény - plazmu. Zlé jazyky sice občas hovoří o plazmě jako o nejprovařenějším efektu demoscény, nicméně dobrých plazem není nikdy dost a pro kategorii 256b inter to platí obzvláště. A troufám si tvrdit, že Mžitky patří rozhodně k těm dobrým. Jejich specialitou je zvláštní trik, při kterém se vykreslované body plazmy zapisují vždy na každý druhý pixel, každého druhého řádku obrazovky. Vzniká tak zajímavý obraz, podobný zobrazovacímu módu starých 8-bitů. Vedlejším efektem tohoto triku je rychlost intra. Protože algoritmus nemusí počítat všechny body obrazce, je náročnost na HW zdroje minimální a Mžitky tak svižně běží i na velmi pomalých strojích.
Po programátorské stránce jsou jinak Mžitky standardní, dvojitou, sinusovou plazmou, zobrazenou v rozlišení 320x200. Barevně jsou designovány v odstínech (paleta 64 barev) šedé barvy, která je získána z generované palety. Paleta a finální optimalizace algoritmu jsou dílem Thorma. Mžitky jsou tak do jisté míry (bohužel) ojedinělým projektem na kterém spolupracovala celá DDT.
Nejoriginálnější a nejinovativnější částí intra je ovšem bezesporu jeho název. Blackovy "Mžitky v očích po ráně kladivem" vzbudily při uvedení na Fiasku  svým názvem zasloužený a bouřlivý ohlas, který se následně promítnul i do poměrně úspěšného výsledkového hodnocení. Zcela určitě se jedná o nejdelší a nejkomplikovanější název v celé CS demoscénní historii. V této souvislosti je třeba upozorit, že název díla je podle právního názoru DDT nedílnou součástí díla samotného a jako takové se i něj vztahují autorké práva k dílu. Jakákoliv modifikace, nebo zkracování názvu je tedy bez souhlasu autora nepřípustné.
Česká demoscéna
Celosvětová demoscéna
Celosvětová demoscéna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one